Sistem saati: 24 May 2024, 23:27

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ] 
 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Federasyon tarihi kararı açıkladı...
İletiTarih: 16 Ağu 2011, 09:19 

Kayıt: 16 Ağu 2011, 09:13
İleti: 44


TFF başkanı M.Ali Aydınlar yaptığı açıklamada soruşturma kapsamında Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin tedbirli olarak PFDK'ya sevk edildiğini belirtti ve herhangi bir küme düşürme olayının olmadığını söyledi.

Aydınlar ayrıca TFF'nin, disiplin soruşturması için gizilik kararının kalkmasını ve mahkemenin iddianemeyi hazırlamasını bekleyeceğini sözlerine ekledi.

-KARARLAR-

Yönetim kurulu kararlarını Swissotel'de düzenlenen ve federasyon yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı bir basın toplantısıyla açıklayan Aydınlar, şunları kaydetti:

''Türkiye Futbol Federasyonu olarak futbolumuzun olağanüstü bir süreçten geçtiği şu günlerde, kanun ve talimatların kurumumuza çizdiği çerçevede çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz. Bu süreçte, yine kanun ve talimatların bize tanıdığı sınırlar içerisinde, yaşanan tüm aşamaları kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Hepinizin bildiği gibi, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından 5894 Sayılı TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 3. Maddesinin 1. fıkrasının G bendi ve 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanunun 19. Maddesi çerçevesinde, talebimiz üzerine federasyonumuza teslim edilen belgeler Etik Kurulumuz tarafından bir süredir inceleniyordu.

Bu belge ve delillerin, Etik Kurulu tarafından incelenmesi neticesinde oluşturulan rapor ve buna bağlı görüşler doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu'nun almış olduğu karar ve görüşler aşağıdaki şekilde oluşmuştur:

1-) İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157. maddesi uyarınca gizli olarak yürütülmektedir.

2-) Soruşturma dosyası hakkında, Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 15.12.2010 tarih ve 2010/2468 sayılı kararı ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 153. maddesinin 2. fıkrası uyarınca gizliliğe dair ek kısıtlama kararı verilmiştir.

3-) Belgeler teslim edilirken, dosyadaki kısıtlılık kararı çerçevesinde işlem yapılması gerektiği ayrıca bir üst yazı ile tarafımıza bildirilmiştir.

4-) Belgelerin Federasyonumuzca bu aşamada şüpheli kulüpler ve gerçek kişilerle paylaşılması, Türk Ceza Kanunu'nun 285. maddesinde düzenlenen gizliliğinin ihlali suçunu oluşturacaktır. Bu suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olup, basın yoluyla işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılmaktadır.

5-) Söz konusu belgelerin paylaşılmasının, halen gizli bir şekilde sürmekte olan soruşturmanın selametini olumsuz şekilde etkileyeceği de açıktır.

6-) Soruşturma evrakının anılan sebeplerle şüpheli kulüp ve gerçek kişilerle paylaşılamaması, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında ilgili taraflara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. , Anayasamızın 36. ve Futbol Disiplin Talimatı'nın 72. maddesi ile teminat altına alınan savunma hakkının tanınmasına engel olmaktadır. Savunma hakkı tanınmadan yapılacak bir disiplin yargılamasının hak arama hürriyetini ve adil yargılanma hakkını ağır bir biçimde ihlal edeceği açıktır.

7-) Her ne kadar, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı şüpheli vekillerine dosyaları inceleme hakkını vermiş ise de, söz konusu soruşturmada kulüplerin şüpheli sıfatını taşımamaları nedeniyle dosyaları inceleme hakkına sahip olamamaları, yine şüphelilerin dosyaları bizzat ve bütünüyle görememeleri, dosyalardan fotokopi alınmasına imkan verilmemesi de, Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasında savunma hakkının gereği gibi kullanılmasını engelleyecektir.

8-) Ayrıca söz konusu soruşturma evrakı, Federasyonumuza teslim edildiği an itibariyle doğal olarak konuya ilişkin tüm belgeleri içermemektedir. Diğer yandan belgelerin Federasyonumuza tesliminin ardından, söz konusu soruşturmanın kapsamı giderek genişlemiş, soruşturma derinleşerek çok sayıda kulüp ve futbol ailesine mensup gerçek kişiyi kapsar bir biçimde sürmüş ve halen de sürmektedir. Bu hususlarla ilgili hiçbir yeni belge ve bilgi zamanlama nedeniyle henüz Federasyonumuza ulaşmamıştır. Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının adil bir şekilde sürdürülebilmesi için, eksik olan bu belgelerin de Federasyonumuza ulaşması gerektiği açıktır.

9-) Anılan nedenlerle, Federasyonumuz Yönetim Kurulunca bu aşamada, karar verilmesi için gerekli delillerin tamamına erişilmeden ve savunma hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanımına imkan tanınmadan, vicdani kanaate varılmasının mümkün olmadığı görülmüştür. Bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağı kamuoyu takdirlerine sunulur.

10-) Federasyonumuzca yapılacak disiplin yargılamasının hukuka uygun ve adil bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için, gizlilik kararının kaldırılması şarttır. Bunun için de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 175. maddesi uyarınca iddianamenin kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak bu takdirde, şüpheli kulüp ve gerçek kişiler haklarındaki tüm iddiaları, bütün detaylarıyla ve açıklığıyla görüp inceleyebilecek ve savunma haklarını etkin bir şekilde kullanabileceklerdir.

''HUKUKA UYGUN KARAR VERİLECEKTİR''
Kısacası Federasyonumuzca, iddianamenin kabulüne bağlı olarak gizlilik kararının kalkmasını müteakip, derhal şüpheli kulüp ve gerçek kişilerin savunmaları alınacak, bu savunmalar ve tüm soruşturma evrakı incelenmek suretiyle, Etik Kurulu'ndan nihai rapor istenecek daha sonra da hukuka ve adalete uygun bir karar verilecektir.

Bununla birlikte, kulüpler hakkında nihai karar beklenmeksizin, söz konusu soruşturma dosyası kapsamında tutuklanan ve tutuklanma kararına yaptıkları itirazı reddedilen, aşağıdaki futbol ailesi mensuplarının, şike ve teşvik primi eylemleri çerçevesinde tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine karar verilmiştir.


Çevrimdışı
 Profile bak Özel mesaj gönder  
 
 İleti başlığı: Re: Federasyon tarihi kararı açıkladı...
İletiTarih: 16 Ağu 2011, 09:37 

Kayıt: 16 Ağu 2011, 09:13
İleti: 44


TFF'nin kararı Turgay Demir'i çıldırttı:

TFF'nin aldığı kararla topu taca atması spor yazarı Turgay Demir'i çıldırttı. Demir, A Haber ekranlarında Federasyon'u topa tuttu.

TFF'nin etik kurulunun incelemesi sonrası yaptığı toplantıda aldığı kararları açıkladı. Ancak Federasyon'un kararları spor basınında sert tartışmaların da kapısını araladı. Spor yazarı Turgay Demir, A Haber ekranlarında kararı yorumlarken adeta çileden çıktı.

Turgay Demir, "Bu açıklamadan sonra kötüler kazanmıştır. Türkiye'de şikeciler vardır, masumlar vardır. Şikeciler kazanmıştır. Bu açıklamayla Federasyon Türk futbolunun anahtarını şikecilerin eline teslim etmiştir." diyerek TFF'ye ciddi suçlamalar yöneltti.


"YA FEDERASYON YA FENER KÜME DÜŞECEKTİ FEDERASYON DÜŞTÜ"

Federasyon kararına ateş püsküren Demir, 'Ya Fenerbahçe küme düşecekti ya da Federasyon. Bu kararla görülmüştür ki Federasyon küme düşmüştür' dedi. Şike soruşturmasının bu kararla birlikte zamana yayılarak unutturulmak istendiğini söyleyen Demir, "Namuslu gazeteciler bu kararın karşısında durmalıdır. Ben tek başıma bile olsa bu kararın karşısında direnirim. Bu Federasyon da gidecek." dedi.

"ALLAH'A YEMİN EDİYORUM O GAZETECİLERİ YERLE BİR EDERİM!"

"Eski Federasyon Başkanı Sinan Engin'i Lig TV'ye yerleştirmişti demek bu arkadaş da birilerini bir yerlere yerleştirecek, bu düzen aynen devam edecek. Bu namussuzlukların hepsine karşı çıkacağız. Gider açlık grevi de yaparım, Taksim'de oturma eylemi de yaparım. Ama bunlara karşı çıkmayan gazeteciler benim karşıma çıkmasın hiç bir yerde. Allah'a yemin ediyorum yerle bir ederim. 50 yıldır bunlarla uğraşıyoruz. Bu tarif ettiğimiz adamlar insanları ilk defa yakalandı. 50 yıldır bana UFO'cu muamelesi yaptılar."


Çevrimdışı
 Profile bak Özel mesaj gönder  
 
 İleti başlığı: Re: Federasyon tarihi kararı açıkladı...
İletiTarih: 16 Ağu 2011, 09:39 

Kayıt: 16 Ağu 2011, 09:13
İleti: 44
GS'den TFF 'ye Sert Tepki:

G.Saray yönetim kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı karara büyük tepki gösterdi.G.Saray yönetim kurulu, "Cezalar ligin oynandığı sırada verilirse hesabı kim ödeyecek. Karar fiyaskodur" diye görüş belirtti.


Tüm planlar bozuldu
Liglerin başlama tarihini 9 Eylül'e erteleyerek, bütün planların bozulduğunu belirten yöneticiler, "Eğer cezalar ligin oynandığı sırada kesilirse, bunun hesabını kim verecek. Madem ki bir netice çıkmayacaktı, neden 9 Eylül'e kadar bekletildik" dedi.


Futbolumuz yara aldı
Yöneticiler şöyle konuştu: "Biz fedarasyonun oluşumunda tam destek verdik. Ancak görünen o ki bu federasyon sezon başlamadan çatladı ve tüm güvenilirliğini kaybetti. Federasyon kişileri kurtarma yeri değildir. Federasyon başkanın açıklamalarını şaşkınlık içinde dinledik. Türk futbolu bu olaylardan dolayı oldukça büyük yara almıştır."


Çevrimdışı
 Profile bak Özel mesaj gönder  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
 
 1 sayfadan 1. sayfa [ 3 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]


 

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

 

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  

cron
phpBB skin developed by: phpBB Headquarters
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group