Sistem saati: 06 May 2021, 09:19

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 
 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: DİYANET İŞLERİ ALLAH'I BİLE ARAP YAPTI
İletiTarih: 04 Şub 2019, 12:16 

Kayıt: 12 Ekm 2017, 10:33
İleti: 30
Merhaba, bir mesajınız 'Kural Dışı Konu' nedeniyle silindi. Bu özel mesaj sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Silinen mesajınızın adı: "DİYANET İŞLERİ ALLAH'I BİLE ARAP YAPTI", içeriği aşağıdadır:

quote:

Orijinalden alıntı: MiLLETiNVEKiLi

İslam dinini akıl ve mantıktan kopartıp bir Orta Çağ masalına çevirmeye çabalayan Diyanet İşleri Başkanlığı, rezaletlerine hızla devam ediyor. Çarşamba günü Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan yapılan açıklama tam anlamıyla bir merdiven altı tarikate yaraşır biçimdeydi.

Kuran-ı Kerim’i övmek için, onun manasının da lafzının (biçiminin) da Allah’a ait olduğunu söylüyorlardı.

Bunun yarısı doğru, yarısı yanlış. Müslümanlar, Kuran’ın öz ve içerik olarak Allah’a ait olduğuna inanırlar. Gel gör ki Kuran’ın biçiminin, dilinin, söylenişinin (yani lafzının) da Allah’a ait olduğunu söylemek, Kuran’ı Arapça ve hatta Araplar ile sınırlamak olur. Bu iddia Arapçayı kutsallaştırarak Allah’ı Araplaştırmaya kadar uzanır.

Emevi Arap zihniyetini savunan Türk Diyaneti, bu tutumuyla kendi akıl dışı anlayışına uymayan İslam tarihini yok sayıyor. Bundan 1200 sene önce Sünni ekol içinde ortaya çıkan Mutezili akımı, Kuran’ın hadis (yaratılmış) olduğunu ileri sürüyorlardı. Bu görüş, Halife Memun zamanında devlet politikası idi... Koyu Sünni bir âlim olan Ahmed ibni Hanbel bile Kuran-Kerim’i açıklarken; Allah’a ait olan (Kelam-ı Nefsî) ile olmayan (Kelam-ı Lafzî) kısımları ayrı olgular olarak göstermişti. Buyurun, okuyun: “Kelam-ı nefsî; ebedi, ezeli ve kadimdir. Kelam-ı lafzî; yaratılmışla ilgili olan; yani yaratılmış tarafından yapılıyor gibi olan yönüyle hadis ve mahluktur.”

Sadece o değil; tutucu Sünni kelamcılardan Buharî, İbn Kuteybe gibi isimler bile Kuran’ın telaffuzunun, okunuşunun yanı sıra lafzının da mahluk (yaratılmış) olduğunu söylediler ve Arapçayı, Arapları Allahlaştıran saltanatçı yaklaşımı dışlamış oldular. Diyanet İşleri, halkın Kuran-ı Kerim’e olan saygısını kötüye kullanarak bizi tam anlamıyla vahşi Vehhabi İslamı’na çekmeye çalışıyor.

BİR HARFİ BİLE Mİ?


Kuran’ın genel içeriğini kimsenin tartıştığı yok. Gel gör ki bu kitabın biçiminin bile Allah’tan böyle geldiğini, bir harfinin bile değişmediğini iddia etmek, ancak okuma yazma bilmeyen kitleleri kandırmak için kullanılan bir iddiadır.

Belirtelim ki elimizde Hz. Muhammet döneminden kalma bir Kuran yo


Çevrimdışı
 Profile bak Özel mesaj gönder  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
 
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]


 

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

 

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  

cron
phpBB skin developed by: phpBB Headquarters
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group