Sistem saati: 06 May 2021, 09:44

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]

1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 

Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Türkiye'nin AKP zamanında reel Büyümesi %0 mı eksi mi?
İletiTarih: 20 Ağu 2018, 14:30 

Alıntı:
Orijinalden alıntı: densizzmetal

%0 büyümenin kaynağını yollarmısın kardeş. Eğer yollayamazsan şunu da anlamalısın. Yalanlarla iktidar olunmaz.

Bunu defalarca anlattım ;

akp'den önce 3500-4000 dolar kişi başı gelir vardı

şimdi 7000-7500 dolar civarıdır (şu anki kurla 6bin usd oluyor hatta )

akp döneminde 330 milyar kredi 70 milyar usd satış yapıldı toplam 400 milyar dolar ediyor

400 milyar dolar nakit para, 10 katlık yani 4trilyon dolarlık milli gelir artışı sağlıyor ( Bunun nedeni 1 kişi bankadan kredi çekip otel kursa , o otel kuranlar gemi filosu alsa, gemi filosu satanlar otomobil şirketi ortağı olsa, oto şirketi diğer ortakları gelen parayla villalar alsa, villa satanlar , çiftlik alsa, çiftlik satanlar kağıt fabrikası kursa gibi 10 seferlik yada katlık iş yapılmış olduğundandır ) Bunu 15 yıla bölersek yıllık 266 milyar dolar ediyor akp dönemindeki ortalama nüfus 75 milyon desek kişi başı satış ve krediden 3500 dolardan fazla milli gelir artışı sağlanmıştır

Bu 3500 doları şimdiki kişi başı milli gelir olan 7000-7500 dolardan düştüğümüzde 2002 yılana dönmüş oluyoruz...

EK: 15 YILLIK DOLARIN DEĞER KAYBI BURADA HESAPLANMAMIŞTIR 15 YILDA BELKİ %50 DEĞER KAYBI OLMUŞDA OLABİLİR...BU SENEKİ GELİR 800-8500 DOLAR DESEK BİLE 1000 DOLARLIK KİŞİ BAŞI ARTIŞ DOLARIN DEĞER KAYBINI KURTARMIYOR.. EN İYİ İHTİMALLE %0 BÜYÜDÜK DİYORUM .YOKSA EKSİDEYİZ

EK2: BORÇLANMA VE SATIŞ OLMADAN DOLARIN DEĞER KAYBIYLA NORMALDE 5-6 BİN DOLAR ZATEN OLMALIYDI KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR BİRDE BORÇLANMA VE SATIŞTAN KAYNAKLI 3500 DOLARI EKLE. TOPLAM 9BİN DOLAR EDİYOR YILLIK %3-4 BÜYÜSEK ŞİMDİ 15-20 BİN DOLAR KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR OLMASI GEREKİYORDU
Alıntı:
Orijinalden alıntı: x2yk

Al bir örnek daha, dolar olarak 10800 dolar olduğunda kimse sesini çıkarmaz çıkaramaz, amaaa 6000 dolara düşünce bsknfhsldgsjdngjsdnögf demediğini bırakmaz biz akp öncesi ve sonrası ile yaşananları görülenleri eldeki verileri gerçekleri yazarız siz ise günlük siyaset ve günlük ana göre durum analizi yaparsınız, yani doalr artınca ardı ardına konu açarak algı yapanlar ile dolar düşerken de sessizliğe gömülenler gibi bir farkı yaşayanlarsınız bu ülke de..

ben 7000-7500 dolardan hesapladım, bugünkü kurdan hesaplayan iktisatçılar 6bin bile diyor diye parantez içinde bunu da belirttim

aslında diğer konuda tahminimin 8000-8500 dolar olduğunu yazmıştım kişi başı gelir ancak burada doların 15 yıllık %40-50 değer kaybını fazla irdelemedim ayrıca hükümetin 120 milyar faiz ödemesini bunun bir bölümünün eski hükümetlerden kaynaklandığınıda değinmedim

yoksa konu uzunca bir makale olur zaten konuların HÜKÜMET KORKUSUNDAN ve ANTİ DEMOKRATİK BİR İKTİDAR YÜZÜNDEN devamlı silindiği bir yerde buna gerek görmedim

kısaca AKP dönemiminde %0 büyüdük 2002 den hiçbir farkımız yoktur. Bu kriz ne kadar erken olursa o kadar iyi olacaktı ve bu olmadan başka hükümetin gelmesi o hükümetin aleyhine bir durumdu. dolar 5.5 olmadan ne incenin nede akşenerin gelmesini istememiştim açıkçası

kişi başı milli gelirin 10800 doların olduğu zamanda oldu demişsin. Evet oldu bir kısmını anlattım 3500 dolar borçtan geldi diğer kısmıda dolar 10 yıl boyunca sabit tutuldu, dolar hiç artmadı balondu bu, 6bin dolar balonsa 10800de balondu gerçek rakam ortalama rakam olan 8bin civarıdır

5-6 ay önce dolar kuru 3.8 ken olması gereken dolar kuru 5.5-6 dır 2-3 yıl içinde 8 lira olursa şaşırmamak gerekir dedim..Şu anki kur olması gereken kurdur ve oluşacak milli gelir hormonsuz milli gelir olacaktır

Profile bak Özel mesaj gönder  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  

1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git: