Sistem saati: 06 May 2021, 08:47

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 
 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: VAJİNİSMUS NEDİR?VAJİNİSMUS HASTALIĞI NEDİR? VAJİNİSMUS TEDA
İletiTarih: 02 Haz 2017, 12:55 

Kayıt: 11 Eyl 2011, 12:53
İleti: 193
VAJİNİSMUS NEDİR?
VAJİNİSMUS HASTALIĞI NEDİR?
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ REHBERİ

Resim

Vajinismus nedir?
Vajinismus Hastalığı kadının cinsel ilişki sırasında birleşme anı geldiğinde kadının kendisini istem dışı kasmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor, acılı bir şekilde gerçekleşmesi olarak tarif edilen bir hastalıktır. Sorunu yaşayan kadınların %90'ı halen bakiredirler ve hiç bir şekilde eşleriyle cinsel birleşme sağlayamamışlardır. %10'luk bir kısmı ise oldukça ağrılı, acılı şekilde eşleriyle ilişkiye girebilmektedirler. Bazı vajinismus hastaları ise yalnızca bir veya birkaç ilişkiden sonra eşleriyle bir daha birliktelik sağlayamamışlardır.

Vajinismus sorunu kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri.arasında ilk sırada gelmektedir.

Vajinismus problemi bir İlk Gece Korkusu lolarak da tarfi edilmektedir.

Vajinismus bir cinsel sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Profesyonel destek alınmadığı takdirde sorunun zamanla daha da büyüdüğü gerçeği unutulmamalıdır.

Vajinismus tarifleri, yeni tanımlar-
Vajinismus sorununun değişik tarifleri, tanımlamaları da mevcuttur. Bir tanıma göre vajinismus bir 'erteleme kaçınma hastalığı' dır. Sürekli ertelenen, görmezden gelinen, tedavisi için kaçınılan bir durumdur. Vajinismus Hastaları genelde problemlerini görmezden gelmekte, üstüne düşmemekte, hatta yaşadıkları utanç duygusundan dolayı sorunlarını kimseyle paylaşamamaktadırlar.

Cinsel Terapist Helen Singer Kaplan'a göre vajinismus bir 'fobik reaksiyon' olarak tanımlanmaktadır. Yani, kadının cinsel ilişki karşısında yaşadığı derin korkudur.

Vajinismus ne demek? Güncel tarifi
Son zamanlarda yapılan en güncel tanıma göre de vajinismus; kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine eşinin penisi de dahil olmak üzere, parmak, fitil, tampon gibi yabancı cisimleri alamaması olarak tarif edilmektedir. Yani aslında yalnızca ilişki ile ilgili değil, vajina içerisine her türlü yabancı cisim almada sorun yaşanmaktadır. Hatta sorunu yaşayanların pek çoğu genital bölgelerine dokunmak ve bakmak ile ilgili ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadırlar. İlişkinin tam olarak gerçekleşememesi veya yarım olarak (kısmi) birleşmenin olaması da vajinismus belirtileri arasındadır

Vajinismus nedenleri arasında en sıklıkla yetiştirme tarzındaki geleneksel yapı ve ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı hikayeler yer tutar. Kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anormallikler de soruna yol açabilir. Vajina darlığı çok nadir görülen bir problemdir. Hatalı jinekolojik yaklaşımlar, zor ve travmatik doğum veya jinekolojik müdahaleler de vajinismus başta olmak üzere bazı cinsel problemlere neden olabilir.

Vajinismus tedavisi nasıldır?
Ülkemizde her 10 kadında bir görülen vajinismus hastalalığı günümüzde %100'e yakın bir başarı oranıyla tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavisi için en önemli başarı kriterleri: Güven, sabır ve verilen çalışmaların harfiyen uygulanmasıdır. Ancak vajinismus tedavisini uygulayacak merkez veya cinsel terapist hekimin bilgi ve tecrübesi başarıdaki en önemli unsurlardır. Yanlış veya eksik uygulanan yöntemler sorunun daha da derinleşmesine, boşanmaya kadar giden evlilik problemlerine neden olabilir.

Hera Vajinismus Eğitim, Araştırma ve Tedavi Derneği 2015 yılında ilk defa Ankara'da kurulmuştur. Derneğin Kurucu Başkanı Jinekolog, Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından önderliğinde verilen eğitimlerle Ankara, İstanbul ve İzmir'de oluşturduğumuz ofislerdeki tedaviler standardize edilmiştir. Her üç büyük şehrimizdeki vajinismus tedavileri tamamen birebir aynıdır.

Vajinismus tedavisi için İstanbul Nişantaşı'nde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Uz. Dr. Şenay Eserdağ, Ankara Kavaklıdere semtinde Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Didem Kurban ve İzmir Alsancak'ta Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Op. Dr. Mazhar Eserdağ yer almaktadır. Her üç şehir için de bilgi ve randevulerinizi 0(312) 426 85 25 no'lu telefondan alabilirsiniz.

Vajinismus tedavi yöntemleri
Vajinismus Tedavi Merkezi Seçimi başarıdaki en önemli unsurdur. Tarafımızdan İstanbul, Ankara ve İzmir'de vajinismus tedavileri birebir aynıdır. Vajinismus tedavisinde kullanılan ilaçlar tedavi için yeterli değildir ve kesin çözüm için cinsel terapi şarttır. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında en sık tercih ettiğimiz yöntemler 'Bilişsel ve Davranışsal Cinsel Tedavi' yöntemleri yer almaktadır. Bu yöntemler arasında öncelikle doğru bir cinsel bilgilendirme yapılır ve daha sonra verilen bazı uygulamalarla öğrenilenlerin pekiştirilmesi sağlanır. Vajinismus egzersizlerindeki amaç vajinal kanalda yer alan pelvis kaslarının kontrol altına alınmasıdır.

Tarafımızca Vajinismus tedavisi içindeki çalışmalar arasında 'Parmak Egzersizleri' YOKTUR. Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi mümkündür. Onun yerine hastalar açısından rahat bir şekilde uygulanan bazı pelvik egzersizler yer almaktadır. Vajinismus tedavi süresi ortalama olarak 3 gündür. Adım Adım Vajinismus Tedavisi ile sorun giderilmektedir. İleri düzeydeki ağır hastalarda tedavi süresi 4-5 günü bulabilir. Uygulanan farklı yöntemlerde 'Sistematik Duyarsızlaştırma' adı verilen teknikle kişinin adım adım korku ile yüzleşmesi sağlanır. Bu şekilde kalıcı çözümü elde etmek mümkün hale gelmiştir. Vajinismus tedavi sonrası dönem yapılacaklar da önemlidir. Tüm çiftleri sorunlarını aştıktan sonra bambaşka bir dünya beklemektedir.

Vajinismus tedavisi için Botoks ve Hipnoz tedavileri (Hipnoterapi) de destekleyici olarak kullanılabilir. Ancak tek başlarına çözüm vermez. Vajinismus Ankara; Bilimsel Çalışmalarımız ve geliştirdiğimiz tedavi yöntemlerimiz değişikı platformlarda dile getirilmektedir.

Daha önce evli olup boşanan veya evli olmadan önce bu sorunun farkına varan kadınlar da bekar olarak tedavilere kendi başlarına gelebilmektedirler. Bekarlarda vajinismus tedavileri evli olan çiftlerden farklı değildir.

Bazen erkek eşlerdeki cinsel sorunlar da önemlidir. Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenleri faklılıklar göstermektedir. Erkeklerde görülen cinsel sorunlar vajinismus problemi ile karışabilir. Evlilik sorunları olan çiftlerde evlilik terapileri, erkek eş ile ilgili cinsel sorunu olanlara erkek eş cinsel tedavileri de eklenmelidir.


Çevrimdışı
 Profile bak Özel mesaj gönder  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
 
 1 sayfadan 1. sayfa [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]


 

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

 

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Git:  

cron
phpBB skin developed by: phpBB Headquarters
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group